Idén is csatlakozunk a Pink Október és a Movember akcióhoz, a témák kapcsán pedig csapatunk orvosával, Dr. Dergez Máriával beszélgettünk.
A Pink Október kampány részeként ma már egyre több csoport szervez különböző programokat, amik során rózsaszínbe öltözve próbálják felhívni a figyelmet a mellrák elleni küzdelemre, a prevenció fontosságára.
A Movember nevet kapó kampány pedig egy Ausztráliából induló akció, itt a csatlakozók a bajusznövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira és azok megelőzésére.
Minderről ezúttal Dr. Dergez Máriát, csapatunk orvosát kérdeztük.
Éveken keresztül lehetett arról olvasni, hogy nagyon kevesen járnak szűrővizsgálatokra Magyarországon, most hogy állunk ebben a tekintetben?
A helyzet javul, de még mindig elég kicsi azoknak a száma az európai átlaghoz képest, akik igénybe veszik a szűrővizsgálatokat. Pedig fejlődött már annyit az emlődaganat ellátása, hogy ha időben észlelik, akkor nagyon magas a túlélési arány. Pontosan ez is a célja ezeknek a felhívásoknak, programoknak, amikről beszélgetünk, hiszen a nőket érintő daganatok között az emlőrák még mindig az első helyen van. Észrevehető, hogy a betegség már egyre korábbi életkorra tolódik. A szűrővizsgálatokat kétévente javasolják, de ezt már el kellene kezdeni 25 éves kortól. S mindenkinek ajánlott az önvizsgálat, hiszen így az egyénben is felmerülhet a gyanú, hogy valami nem stimmel.
A Movember kapcsán összefoglalva talán azt lehet mondani, hogy a prosztatarákra, a hererákra és a férfiakat érintő lelki betegségekre koncentrál. Mit tapasztal, él még a magyar férfiakban ez a „macsó hozzáállás”, hogy kerülik az orvosi vizsgálatokat, mondván „velük úgysem lehet semmi baj”?
A felsoroltak mellett mindenképpen kiemelném a vastagbéldaganatot, hiszen nagy számban fordul elő, ráadásul ez is egyre korábbi életkorra tolódik, s itt is férfi dominancia van. Igen, megvan a struccpolitika a magyar férfiaknál, az inkább nem akarnak tudni róla, mert majd elmúlik érzés. S sajnos nem veszik komolyan az intő jeleket. Így sokszor már későn, csak előrehaladott állapotban veszik észre az elváltozásokat. Fontos elmondani, hogy évente legalább ezer halálesetet meg lehetne előzni a szűrővizsgálatokkal.